Seuran sukututkimuksen tarkoituksena on auttaa kaikkia Laakkosten sukuihin kuuluvia henkilöitä löytämään sukujuurensa. Laakkosista on julkaistu sukukirja. Lisäksi on useita muita tutkittuja ja tutkimuksen kohteena olevia sukuhaaroja, joista ei ole tehty sukukirjoja. Tutkimusten kohteena olevat Laakkosten sukuhaarojen jäsenet asuvat hajallaan lähes kaikkialla Suomessa ja myös ulkomailla.    

Osa Laakkos-sukujen ihmisistä ei ole vielä tavoittanut sukuseuraamme.  

Sen vuoksi toivomme, että sukuaan tutkivat tai tutkineet henkilöt ottaisivat yhteyttä sukuseuraan. Seura toimii yhteisenä kanavana kaikille sukujuuriaan etsiville Laakkosille. Toivomme kiinnostuksen heräävän myös niiden Laakkosten suvun jäsenten piirissä joiden suvut ovat vielä tutkimatta. Ottakaa yhteyttä!

Sukujuuriaan etsiville Laakkosten sukuun kuluville.

Jos haet sukujuuriasi tai sukulaisiasi, voit kysyä sukuseuran yhteyshenkilöltä, onko joku tutkinut ko. sukua. Mikäli sukusi ei ole sukuseuran tiedossa yritämme auttaa ja antaa opastusta sukusi selvittämisessä. Halutessasi voit saada etsintätietosi näkyviin internetiin Laakkosten sukuseuran kotisivulla kohtaan "vieraskirja"

Vuonna 2004 julkaistua Pohjois-Karjalan Laakkoset -cd:tä Cd käsittää n.29000 Ilomantsin/Enon/Tuupovaaran alueella eläneitä Laakkosia 1600-luvun puoli välistä alkaen. Lisäksi cd:llä lehtileikkeitä, kartta, esihistoriaa, paljon valokuvia. Cd:n hinta on 50e + toimituskulut/pakkauskulut (suomeen) 8e. Cd:stä kiinnostuneita pyydetään ottamaan yhteyttä Anne Ratilainen, p.044-5651597 tai s-postitse: anne.riissanen@suomi24.fi

SUKUTUTKIMUSJAOSTO

Sukututkimuksen yhteyshenkilö: Anne Ratilainen puh. 044 565 1597,

Maaherrantie 26 D, 83460 Harinjärvi

   anne.riissanen@suomi24.fi

Alueelliset sukututkimus yhteyshenkilöt:  

Laakkosten sukuja tutkivat sukututkijat ja tutkimuksen kohteena olevat paikkakunnat      

Iisalmi - Lapinlahti

Kuopion seutu

Väinö Holopainen      vaino4@yahoo.com     http://kotisivu.suomi.net/picea/sukututkimus.html

Kuopio

Eini Laakkonen puh.017- 261 2981

Nilsiä

Katri Koistinen puh.017- 463 2363

Vehmersalmi

Helena Peltola 050 5615895, 09-871 3124 Vantaa, helena.peltola@sgn.fi

Vehmersalmi

Hannu Keijonen puh.0440 675410 hannu.keijo@kolumbus.fi

Puutiojärvi

Kalevi Laakkonen, Vantaa

Riistavesi – Puutiojärvi

Leppävirta

Pirjo Lackberg puh. 040 5516848   050 567 6683, pirjo.lackberg@vantaa.fi

Kaavi – Juuka - Polvijärvi

Erkki Laakkonen puh.044 3658143,  Nokia eoo.laakkonen@luukku.com

Kaavi

Lea Malin lea.malin@dnainternet.net    

Kaavi

Armi Harju, puh. (016) 347 127, Rovaniemi, armi.harju@pp.inet.fi

Kaavi

Yrjö Laakkonen puh.040 5220772, Kuhmo

Kaavi

Eino Laakkonen puh.040 754 5043 eino.laakkonen@kolumbus.fi

Rääkkylä Venturi

Liisa Montonen, puh. (09) 385 5887,  Helsinki

Leena Laakkonen, puh. 0468973059,  Helsinki

Rääkkylä

Ilppo Juhani Sallinen puh. (015) 336 221, 0440 336 221,  Mikkeli ,  ilpposal@surffi.fi   http://www.salliset.net

Ilomantsin Aittovaara, Kakonaho, Konnunniemi, Enon Nesterinsaari, Kiihtelysvaara, Rääkkylän Venturisniemi.

Anne Ratilainen puh. 044 565 1597, Lehmo   anne.riissanen@suomi24.fi

Hattula 1625-1783

Raimo Leitsa, Valkeakoski

Hattula Tenhola

Esko Karisalmi 040-737 4553 esko.karisalmi(at)nic.fi http://www.vlk.fi/hkunta/karisalm/suku.htm

Jaakkima

Asko Lötjönen puh. (017) 364 9789,  Kuopio asko.lotjonen@pp.inet.fi

Jaakkima

Impi Tuppurainen puh 017-364 1420

Nivala

Sinikka Korteniemi
sinikkaheleena@gmail.com

Pauli Laakkonen Jyväskylä pauli.laakkonen@jippii.fi 
Eino Laakkonen Helsinki eino.laakkonen@welho.com
Heidi Tolvanen hetol@suomi24.fi