PÄIVITÄMME YHTEYSTIETOJA! Otathan yhteyttä jos haluat pois listalta tai haluat yhteystietosi näkyviin! Kaipaamme joukkoomme lisää uusia tutkijoita!

 

Seuran sukututkimuksen tarkoituksena on auttaa kaikkia Laakkosten sukuihin kuuluvia henkilöitä löytämään sukujuurensa. Tutkimusten kohteena olevat Laakkosten sukuhaarojen jäsenet asuvat hajallaan lähes kaikkialla Suomessa ja myös ulkomailla. Laakkosista on tehty muutamia julkaisuja.    

Osa Laakkos-sukujen ihmisistä ei ole vielä tavoittanut sukuseuraamme.  

Sen vuoksi toivomme, että sukuaan tutkivat tai tutkineet henkilöt ottaisivat yhteyttä sukuseuraan. Seura toimii yhteisenä kanavana kaikille sukujuuriaan etsiville Laakkosille. Toivomme kiinnostuksen heräävän myös niiden Laakkosten suvun jäsenten piirissä joiden suvut ovat vielä tutkimatta. Ottakaa yhteyttä!

Sukujuuriaan etsiville Laakkosten sukuun kuluville.

Jos haet sukujuuriasi tai sukulaisiasi, voit kysyä sukuseuran yhteyshenkilöltä, onko joku tutkinut ko. sukua. Mikäli sukusi ei ole sukuseuran tiedossa yritämme auttaa ja antaa opastusta sukusi selvittämisessä. Halutessasi voit saada etsintätietosi näkyviin internetiin Laakkosten sukuseuran kotisivulla kohtaan "vieraskirja"

SUKUTUTKIMUSJAOSTO

Sukututkimuksen yhteyshenkilö: Anne Ratilainen puh. 044-5651597, Maaherrantie 26D, 83460 Harinjärvi

   anne.riissanen@suomi24.fi

Alueelliset sukututkimus yhteyshenkilöt:  

Laakkosten sukuja tutkivat sukututkijat ja tutkimuksen kohteena olevat paikkakunnat      

POHJOIS-SAVO
Maaninka

MAANINKA_0 Tuija Kinnunen-Moilanen, p.040-5438543   tuija.kinnunenmoi@pp.inet.fi

Kaavi-Juuka-Polvijärvi

KAAVI_1 Erkki Laakkonen, Majavankaarre 12, 37100 Nokia, p.044-3658143

KAAVI_1 Armi Harju, Jousimiehentie 6 B 23, 96200 Rovaniemi, p.016-347127   armi.harju@pp.inet.fi

KAAVI_1 Minna Inkinen   minna.inkinen@luukku.com

KAAVI_1 Seppo Laakkonen, p.040-7545043   seppolaa@dnainternet.net

KAAVI_1 Eeva Manninen, p.050-5327314   eeva.helena.manninen@gmail.com

KAAVI_2 Eino Laakkonen, Punavarpusentie 31, 02660 Espoo, p.040-7545043   laakkei@gmail.com

KAAVI Lea Malin   lea.malin@dnainternet.net

Kuopio

KUOPION MSRK_2_NILSIÄ Katri Koistinen, p.017-4632363

KUOPION MSRK_2_VEHMERSALMI Helena Peltola, Kontiokuja 5 B, 01450 Vantaa, p.09-8713124 / 050-5615895  helena.peltola@sgn.fi

KUOPION MSRK_2_VEHMERSALMI Hannu Keijonen, p.044-0675410   hannu.keijo@kolumbus.fi

KUOPION SEUTU Väinö Holopainen   vaino4@yahoo.com http://kotisivu.suomi.net/picea/sukututkimus.html

KUOPIO_4_PUUTIOJÄRVI Kalevi Laakkonen, Käkipolku 6 A, 01450 Vantaa

Leppävirta

LEPPÄVIRTA_0 Kari Kolehmainen, Siilinjärvi  karppa.kole@gmail.com

ETELÄ-SAVO
Sulkava

SULKAVA_1 Pirjo Lackberg, p.040-5516848, 050-5676683  pirjo.lackberg@vantaa.fi

ETELÄ-KARJALA
Parikkala

PARIKKALA_1 Kari Niemi, Leenankatu 5 F 22, 55100 Imatra, p.0400-991353  kaleria.visa@gmail.com

POHJOIS-KARJALA
Ilomantsi - Eno

ILOMANTSI_3 Anne Ratilainen, Maaherrantie 26 D, 83460 Harinjärvi, p.044-5651597   anne.riissanen@suomi24.fi

ILOMANTSI_3 Osmo Tuokko, Albergan Esplanadi 10 B 38, 02660 Espoo, p.050-3261934   osmotuokko@hotmail.com

ILOMANTSI_3 Kaija Karvinen

ILOMANTSI Eino Laakkonen, Helsinki   eino.laakkonen@welho.com

SUUR-ILOMANTSI JA LIPERI / TUUPOVAARA Hannu Jalkanen, Katajakuja 1 A 25, 15210 Lahti, p.040-5518812   hannu.jalkanen@outlook.com

Rääkkylä

KITEE RÄÄKKYLÄ_4_VENTURI_NIEMINEN Liisa Montonen, Kunnantie 4 E 38, 00700 Helsinki, p.09-3855887  

(VENTURI) Leena Laakkonen, Tasankotie 12 A 1, 00730 Helsinki, p.046-8973059 

KITEE RÄÄKKYLÄ_4_VENTURI Ilppo Sallinen, Vihuritaival 7 D 18, 50500 Mikkeli, p.015-336221 / 046-8973059  ilpposal@surffi.fihttp://www.salliset.net

KITEE RÄÄKKYLÄ_(VENTURI) Leena Laakkonen, Tasankotie 12 A 1, 00730 Helsinki, p.046-8973059

Liperi

LIPERI_3 Anne Ratilainen, Maaherrantie 26 D, 83460 Harinjärvi, p.044-5651597   anne.riissanen@suomi24.fi

KANTA-HÄME
Hattula - Tenhola

HATTULA TENHOLA_1 Esko Karisalmi, p.040-7374553 esko.karisalmi@nic.fi  https://karisalmi.fi/lakkonen.htm

HATTULA TENHOLA Mervi Lönngrén, Lapinsillantie 105, 30100 Forssa, p.040-5561398 mervi.lonngren@luukku.com

POHJOIS-POHJANMAA
Pulkkila - Piippola

PULKKILA TAVASTKENKÄ_2 Lea Ahopalo  leaahopalo@gmail.com

PULKKILA TAVASTKENKÄ_2 Elsa Ahlfors  elsa.mummu@gmail.com

PULKKILA LAMU_0 Leo Laakko, Latvakuja 2, 16300 Orimattila, p.044-3237475 leo.laakko@gmail.com

PULKKILA LAMU_1 Leo Laakko, Latvakuja 2, 16300 Orimattila, p.044-3237475 leo.laakko@gmail.com

PULKKILA LAMU_1 Marjatta Olesen, Saksa eisbi@msn.com

PULKKILA LAMU_1 Matti Joensuu  mattijoensuu@gmail.com

Nivala

NIVALA_0 Seppo Salo, p.040-5031377 seppo.salo0@saunalahti.fi

NIVALA_1 Seppo Salo, p.040-5031377 seppo.salo0@saunalahti.fi

NIVALA_1 Pentti Mäntylä

NIVALA_1 Aimo Toivola a.toivola@kotinet.com

NIVALA_1 Jari Saaranen, Nokia  jarisaaranen@netti.fi

NIVALA_1 Rauli Pirttilahti  rauli.pirttilahti@gmail.com

Pudasjärvi

PUDASJÄRVI Jaakko Jurvansuu, Kajaani, p.044-2544231 jaakko@jurvasuu.com

PUDASJÄRVI_KUUSAMO Jorma Kananen Jorma.Kananen@jamk.fi

LUOVUTETUN ALUEEN LAKKAUTETUT SEURAKUNNAT
Jaakkima

JAAKKIMA Asko Lötjönen, Taipaleenkuja 10, 70820 Kuopio, p.017-3649789 

JAAKKIMA Impi Tuppurainen, p.017-3641420 

MUUT LAAKKOSTEN TUTKIJAT

Pauli Laakkonen, Jyväskylä  pauli.laakkonen@jippii.fi

Heidi Tolvanen   hetol@suomi24.fi

MUIDEN AINEISTOJEN TUTKIJAT

1500-1600 LUVUT / VARHAISVAIHEIDEN TUTKIMUS + DNA TESTAUKSET Ari Kolehmainen, Välikankaantie 12, 51900 Juva, p.040-8306457 kolehmainen.ari@gmail.com

ORT.SEURAKUNTIEN TUTKIMUS + DNA TESTAUKSET Anne Ratilainen, Maaherrantie 26 D, 83460 Harinjärvi, p.044-5651597 anne.riissanen@suomi24.fi

TUOMIOKIRJOJEN HENKILÖLISTAUS (Kalajoki, Pyhäjoki, Pulkkila) Jari Saaranen, Nokia jarisaaranen@netti.fi

SAVON JALKAVÄKIRYKMENTTI 1695-1809, HENKIKIRJAT SEKÄ MAAKIRJAT SAVOSTA JNE. HAKEMISTOJA Väinö Holopainen Helsinki vaino59@gmail.com

SÄÄKSMÄEN TUOMIOKIRJA + (Vesilahti, Lempäälä ympäristö) Esko Karisalmi, p.040-7374553 esko.karisalmi@nic.fi https://karisalmi.fi/lakkonen.htm